Logo

Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prof. Dr. Vamık D. Volkan: Türkler Türklerle Anlaşmalı!
 
 
Didem Tavukçu
 
 
 
 
Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen, Kıbrıslı Prof. Dr. Vamık D. Volkan,
Kıbrıslı Türklerin, dünya tarafından tanınmaması ve izole edilmesinden dolayı, hala daha ikinci sınıf vatandaş olduğunu,
bu yüzden kimlik arayışı içine girdiğini ve Türkiyeli Kıbrıslı çatışması yaşandığını söyledi.
Dr. Volkan, Kıbrıslılık (Cypriotism) geliştirilmesi için dıştan yaptırım yapılarak, milyonlarca dolar harcandığını, 
ikiye ayrılan dinci ve laik Türklerin, insancıl bir ortam yaratarak Kürtlerle nasıl konuşacağını da sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Vamık D. Volkan, ADA TV’deki, "Günaydın ADA" Programına katılarak, Didem Tavukçu’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Prof. Dr. Vamık D. Volkan “Kıbrıs sorunu çözülmedi diye Türkiye’ye kızgınız.
Türkiye’de iyi çocuk olursak ve abdest almayı öğrenirsek bize bakacağını söylüyor”. dedi 
 
 
 
 
 
 
Didem Tavukçu, Prof. Dr. Vamık D. Volkan
 
 
 
 
 
 
 
Kıbrıslı Türkler İkinci sınıftır...
 
 
Prof. Dr. Vamık D. Volkan, Kıbrıslı Türklerin 11 sene boyunca Rumlar tarafından aşağılanmış ve baskı altında, ikinci sınıf vatandaş olarak yaşadığını belirterek, Türkiye’nin müdahalesiyle kurtulan Kıbrıslı Türklerin, dünya tarafından tanınmaması ve izole edilmesinden dolayı, hala daha ikinci sınıf vatandaş olduğunu söyledi. Dr. Volkan, Kuzey Kıbrıs’ta kimlik arayışı olduğunu bununda politikaya yansıyarak ganimet toplum psikolojisi yarattığını anlatarak, gizli kuşatılmışlık altında kuşatılma mantalitesi geliştiğini, ganimetçiliğin bencilliğe yol açtığını vurguladı.
 
 
Türkiyeli Kıbrıslı çatışması...
 

Prof. Dr. Vamık D. Volkan, Kıbrıslı Türklerin hala daha ikinci sınıf vatandaş olmasından dolayı kimlik arayışı içine girdiğini bu yüzden Türkiyeli Kıbrıslı çatışması yaşandığını söyledi. Volkan, Türkiye’nin iktidara gelen Derviş Eroğlu’nu 1 hafta sonra tebrik etmesini eleştirerek, Türkler ile Türklerin anlaşmasının, Rumlarla Türklerin anlaşmasından daha önemli olduğuna işaret etti. Volkan, “Kıbrıs sorunu çözülmedi diye Türkiye’ye kızgınız. Türkiye’de iyi çocuk olursak ve abdest almayı öğrenirsek bize bakacağını söylüyor. Önce kendimizi tedavi edelim” şeklinde konuştu.
 
Kıbrıslılık, kayıplara yol açar!
 
 
Prof. Dr. Vamık D. Volkan, "Kıbrıslılık" (Cypriotism) geliştirilmesi için dıştan yaptırım yapılarak, milyonlarca dolar harcandığını belirterek, kendini bilerek karşı tarafla anlaşmanın daha doğru olduğunu, kendimizi korumazsak azınlığa düşüp maddi ve manevi kayıplara uğrayabileceğimizi söyledi. Volkan, yaşanan felaketlerden dolayı ayrılan iki etnik grubun, yeniden birleşmesinin zor olduğunu, arada sınır olarak yaşayan grupların, kimlik kaygısı yaşamadan, kendi aralarında anlaşmalar yaparak sorunsuzca yaşadığını ve buna da "delikli peynir" denildiğini anlattı.
 
 
Öcalan olmamalı!
 
 
Prof. Dr. Vamık D. Volkan, Kürt açılımına da değinerek, insanların birbirini öldürmesi yerine oturup konuşmasını ancak bu süreçte Abdullah Öcalan’ın olmaması gerektiğini, olursa kan gövdeyi götüreceğini söyledi. Dr. Volkan, Kürt Türk sorununda binlerce kişinin öldüğünü ve binlerce yaslı anne olduğunu anlatarak, ikiye ayrılan dinci ve laik Türklerin insancıl bir ortam yaratarak Kürtlerle nasıl konuşacağını sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved. 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Özler AYKAN
Last modified on: May 28, 2012