Logo

Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 Cumhurbaşkanı'nın bugün ilginç bir konuğu vardı:
Dünyaca ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Vamık D. Volkan...
 
 
Gül psikiyatr Prof. Vamık Volkan'la görüştü!
 
Anadolu Ajansı  
 
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, psikiyatr Prof. Dr. Vamık D. Volkan’ı kabul etti.
Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 45 dakika sürdü.
 
    
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, psikiyatr Prof. Dr. Vamık Volkan’ı kabul etti. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 45 dakika sürdü. Dünyaca ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Vamık Volkan "Türkiye'ye geldiğimde 'mahalle baskısı' görüyorum" açıklamasıyla büyük tartışma yaratmıştı. Volkan'ın Köşk'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile neler konuşacağı büyük merak uyandırdı.
 
27 ülke tarafından ortaya koyduğu psikopolitik teoriler ve dünyanın sorunlu birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Prof. Dr. Vamık Volkan, Şerif Mardin'in ortaya attığı "mahalle baskısı" kavramı üzerine yaptığı açıklama ile Türkiye'nin gündemine oturmuştu.
 
"Oruç tutanlar ile tutmayanların artık iki ayrı kimlik gibi ortaya çıktığı" yönünde tespitte bulunan Volkan, kendisinin de "mahalle baskısı" gördüğünü açıklamış ve Türkiye'nin büyük bir çatışmanın eşiğinde olduğunu söylemişti.
 
 
Vamık D. Volkan Kimdir?
Lefkoşa’da 1932 yılında doğan Prof. Dr. Vamık D. Volkan, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çalışmalarını ABD’de sürdüren ve psikanaliz alanında çalışan Dr. Volkan, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında tam 4  kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Virginia Üniversitesi’nden emekli olan 76 yaşındaki ünlü bilim adamının, aralarında "Ölümsüz Atatürk, Yaşamı ve İç Dünyası", "Kıbrıs: Savaş ve Uyum", "Türkler ve Yunanlılar, Çatışan Komşular", "Kimlik Adına Öldürmek, Kanlı Çatışmalar Üzerine Bir inceleme", "Kanbağı, Etnik Gururdan Etnik Teröre" isimli kitaplarının da yer aldığı çok sayıda eseri bulunuyor. 
 
 
 
                          
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved. 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Özler AYKAN
Last modified on: May 28, 2012