Logo

Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mahalle baskısı hissediyorum!
 
  
Dünyaca tanınmış bilim adamı ve bu yıl 27 ülke tarafından ortaya koyduğu psikopolitik teorileri
ve dünyanın sorunlu birçok yerinde barış için yaptığı çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne
aday gösterilen Prof. Dr.Vamık D. Volkan, son günlerde sık konuşulan ve ünlü Türk bilim adamı
Prof. Dr. Şerif Mardin tarafından dile getirilen, Mahalle Baskısı'nı kendisinin de gördüğünü belirtti.
 
Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Kampüsü'nde,
"Kimlik Adına Çatışma ve Katillik" konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Vamık D. Volkan,
son dönemde Türkiye'nin önemli dönüşüm süreci ile karşı karşıya olduğunu savundu.
Prof. Dr. Volkan, laiklik yanlısı ve ona karşı olanların durumunu da "kimlik sorunu" olanak nitelendirdi.
Oruç tutanlar ile tutmayanların artık iki ayrı kimlik gibi ortaya çıktığını bildiren Prof. Dr. Volkan aşağıdaki açıklamaları yaptı. 
 
 

Prof. Dr. Vamık D. Volkan, konferans sonrası medya mensuplarına“Eskiden bu kimlik ayrılığı yoktu. Birimiz oruç tutuyordu, diğerimiz tutmuyordu ama toplum kimliğini bir çadıra benzetirsek, hepimiz aynı çadırın altındaydık. Şimdi öyle bir durum ortaya çıkıyor ki; sanki bir kimlik çatışması ortaya çıkacak gibi. İnşallah çıkmaz. Fakat bunlara bakmazsak kötü gelişmeleri önleyemeyiz. Yıllardır bunlar üzerine çalıştığımız için şimdi öğrendiklerimizi toplum ile paylaşıyoruz. Şu anda biraz korku ve heyecanla buna bakıyoruz ancak hemen bir şey söylemek doğru değil. Bir takım süreçler ortaya çıkacak. Bu süreç ona göre ya yumuşak bir şekilde ilerleyecek ya da talihsiz kötü bir şekle dönecek. Atatürk'ün gösterdiği bir yol vardı; Modern Türk kimliği. Modern sözcüğünün ne demek olduğunu açmayacağım. Ancak dini meseleler ile ilgili ‘Ben size karışmıyorum, siz de bize karışmayın' şeklinde bir yapıydı bu. Bunların değiştiğini görüyoruz, kimlikte bir gelişme olacak gibi" açıklamasında bulundu.
 
Şimdilik bu süreci gözlemleyenlerin sessiz kaldığını belirten ve Türkiye'ye dışarıdan gelindiği zaman yayılan birşey olduğunu gözlemlediğini belirtiren Prof. Dr. Vamık D. Volkan, açıklasına şu cümlelerle devam etti: “Dışarıdan gelip baktığınızda bu değişim çok net görülüyor. İçinde yaşadığınız zaman bu yavaş yavaş gelişiyor. Mesela 6 ay 1 sene Türkiye'ye gelmiyorum. Geldiğim zaman beni şaşırtan şeyler, mahalle baskısı görüyorum. Türkiye'de İslami bir yönelim var. Dışarıdan geldiğiniz zaman gördüğünüz yayılan bir şey var. Kıyafetten tutun, konuşmalara kadar başka türlü şeyler görüyorsunuz. Tabii ona alışana kadar seziyorsunuz ki, Türkiye’de büyük bir değişiklik oldu".

Kimsenin bir diğerine “İyi Müslüman mısın?" diye sormaya hakkı olmadığını savunan Prof. Dr. Vamık D. Volkan, toplumda böylesi soruların ortaya çıktığını ve bu sorulara bazı sembollerin takılı kaldığını önemle vurgulayarak, Türbanın bir sembol olduğunu belireterek “Önemli olan türbanın altıdaki. Ben kimsenin bana karışmasını istemiyorum. Ben dinimden memnunum. Ama birisi ‘Senin din anlayışın bir işe yaramaz, gerçek din bu’ dese o zaman içimizde bir çatışma olur. Bunu görüyorum'" şeklinde konuştu.
 


 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved. 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Özler AYKAN
Last modified on: May 28, 2012