Logo

Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rauf Denktaş: "Müzakerelerin Amacı Garantileri Kaldırmak!"
 
 
KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,
halen süren, Kıbrıs müzakerelerinin amacının, 'KKTC'yi ve garantileri ortadan kaldırmak' olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Rauf Denktaş, Aydın Kadınlar Platformu'nun Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile birlikte düzenlediği ''Kapsamlı müzakerelerdeki gelişmeler ve endişeler'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, halkın ''uyanış'' içinde olması gerektiğini bildirdi.

''Niçin heyecanlanamıyoruz, çünkü Türkiye'den gelen sesler bizim insanımızı pasifize ediyor'' diyen Denktaş, ''yuvarlak sözlerle işlerin idare edilmeye çalışıldığını'' kaydetti.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, ''Türk askerini Ada'dan çıkarmak için başka çare yoktur, federasyonu konuşacağız, sevdiğimden, istediğimden değil'' dediğini aktaran Denktaş, müzakerelerde istenmeyen birşey konuşulduğunu, Rum basınının da KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat için ''Talat Denktaş'laştı'' diye yazdığını anlattı.

Denktaş, yapılması gereken şeyler olduğunu, halka, ''bu gidişatın tehlikeli ve kendilerini selamete değil teslimiyete götüreceğini duyurmaları gerektiğini'' dile getirdi.

''Tek halk, tek egemenlik yolunda başlatılan müzakerelerin desteklendiğini, bunun için ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği'nden medet umulduğunu'' belirten Denktaş, halkın kendine gelmesi ve ses vermesi gerektiğini ifade ederek, ''Kıbrıs adım adım gidiyor, buna ya inanırsınız ya inanmazsınız'' diye konuştu.

Barış istemez insanlar olmadıklarını, uzlaşmadan kaçmadıklarını, barışın kalıcı olmasını ve bunun için de 1960 Anlaşması'ndan daha sağlam bir anlaşma olmasını istediklerini vurgulayan Denktaş, 1960 Anlaşması'nın Kıbrıslı Türkler'e kağıt üzerine kimi haklar verdiğini, fiilen verdiği tek şeyin ise Türkiye'nin garantörlüğü olduğunu ve kendilerini de Ada'daki Türk Alayı'nın kurtardığını vurguladı.

Enosis'in karşısındaki aşılmaz engelin KKTC ve Türkiye'nin garantörlüğü olduğuna vurgu yapan Denktaş, bugünkü müzakerelerin amacının KKTC'yi ve garantileri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

-KIBRIS EŞŞEĞİ-

''Kıbrıslılar birleşsin'' denildiğini ifade ederek, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olduğunu belirten Denktaş, kendisine mal edilse de Makarios'un, ''Kıbrıs'ta Kıbrıslı'yım diyebilecek tek bir yaratık vardır, o da Kıbrıs eşeğidir'' sözünü hatırlattı.

''Kıbrıslı diye diye bugünlere gelindiğini, Türk olmakla övünülmesi ve Türkiye ile birlikte bu konuyu yeniden alevlendirmek gerektiğini'' ifade eden Denktaş, şöyle konuştu:
'Boyun eğmeyeceğiz, devlet için ölmeye hazırız diyebilir miyiz, dememiz lazım. Başka çaresi yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde devlet ilan etmiş bir millet, bir halk, o devleti kendi eliyle, kendisini yoketmek isteyenlere teslim etmiş değildir. Bunu biz anlımıza yazdırmayalım, şehitlerimize yazık olur, tarihe çok fena geçirirler bizi.''

Konferansta, Prof. Dr. Vamık Volkan ile Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kıbrıs ve Yunanistan Uzmanı Sema Sezer de konuşma yaptılar.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved. 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Özler AYKAN
Last modified on: May 28, 2012