Logo

Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prof. Dr. Vamık Volkan: Barış diyalogla gelecek!
 
 
Şakir Aydın
 
 
 
 
Prof. Dr. Vamık Volkan ve Kuzey İrlanda’daki barış sürecinin önemli ismi Lord John Alderdice’in,
 öncülüğünde oluşturulan Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Diyalog Girişimi,
Ortadoğu’daki barış sürecine katkı için çalışıyor...
 
 
 
 
 
 
Prof. Dr. Vamık Volkan
 Deniz Ülke Arıboğan
 Lord John Alderdice
 
 
 
 
 
10 ülkeden farklı alanlarda çalışan 15 uzman ve akademisyenin katıldığı bu girişimin amacı, geleceğin getirebileceği sorunlara karşı kesin çizgili çözümler ya da hızlıca hazırlanmış tasarımlar sunmak. 4 ay önce Ankara’da gerçekleştirdikleri ilk toplantının ardından bu kez İstanbul’daki, Bahçeşehir Üniversitesi’nde toplanan girişime, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Kuzey İrlanda, İran, İsrail, Hindistan, Rusya ve Ürdün’den farklı alanlarda uzmanlaşmış 15 akademisyen katılıyor.

Girişimin öncülüğünü, politik psikolojiyi uluslararası çatışmaların çözümünde kullanarak çığır açan ve dünyanın birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vamık Volkan ve Kuzey İrlanda’da barış sürecinin sağlanmasında yaptığı katkılarla ismini duyuran Lord John Alderdice yapacak. Bölgedeki diyaloğu artırmaya çalışan ikili, barışa giden yolda diyaloğun şart olduğuna inanıyorlar.Yaptıklarının ülkelerin iç işlerine karışmak olmadığını önemle belirten Prof. Dr. Vamık Volkan, toplumlarda bazı algıların gerçekmiş gibi algılandığını ve bunun da diyalog yolunu kapattığını vurguladı. 

Önce sivil zemin...
  

Amaçlarının önce bireyler arasında diyalog sürecini başlatmak olduğunu anlatan Prof. Dr. Volkan; “Süreç başlarsa gerisi kendiliğinden gelir. Oluşturulacak bir sivil zeminin üzerine daha sonra resmi temaslarda başlar” dedi. Volkan şunları söyledi: “Başlattığımız bu girişim sayesinde çeşitli ülkelerden gelen insanlar, kendi ülkelerindeki durumu anlatıyor. Biz de burada sorunların çözümünü engelleyen noktaları tespit ediyoruz. Buraya gelen insanlar kendi ülkelerinde etkin olan insanlar. Bu kişiler, çözümleri kendi ülkelerinde dile getirerek, toplumlarında diyalog yolunu açmaya çalışıyorlar. Zaten önemli olan sorunu tespit etmek. Sorun tespit edildikten sonra çözüm bulmak çok daha kolay oluyor”.
 

Türkiye’nin yapıcı rolü...
 
 
Lord John Alderdice, Ortadoğu’daki sorunların dışarıdan gelen insanlar tarafından çözülmesinin zor olduğunu, çözüm için bölgede yaşayan insanların daha etkin olması gerektiğini söyledi.Türkiye’nin İsrail ve Suriye arasında barışın sağlanması için verdiği mücadeleyi de takdir ettiğini dile getiren Lord John Alderdice, “Türkiye’nin yaptığı kesinlikle çok yapıcı bir rol. Eminim ki, Türkiye’nin benzer rolleri daha da artacaktır” şeklinde konuştu. Ayrıca, Ortadoğu’nun karmaşık ve zorlu stratejilere sahip olduğunu vurgulayan Lord John Alderdice, anlayışlar derinleştikçe diyaloğun içine daha fazla insan katacaklarını da belirtti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved. 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Özler AYKAN
Last modified on: May 28, 2012