Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atatürkçüye de Nobel...
 
 
 
 
Güneri Civaoğlu
 
 
                                                                                                                                                                 
                                                        
 
Bu yıl Nobel'e aday bir başka Türk daha vardı. Prof. Vamık Volkan, "Nobel Barış Ödülü" adaylığı için 27 ülkeden destek aldı. Daha önce Barış Ödülü'nü alanlar Dalai Lama, Gorbaçov, Martin Luther King, Hemşire Teresa, İzak Rabin gibi isimlerdir.
 
Volkan'a 27 ülkeden böyle bir güçlü destek gurur vericidir. Vamık Volkan'ın bir talihsizliği, aynı yıl iki Türk'ün Nobel Ödülü almasının -teoride değil ama pratikte- mümkün olmayışıdır. Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk'a ve Nobel Barış Ödülü de Prof. Vamık Volkan'a çok güzel olurdu ama ne yazık ki hayatın gerçekleriyle örtüşmüyor.
 
.......................
 
 
Vamık Volkan, Filistin ile İsrail arasında, Kuzey fiyordlarındaki bir balıkçı köyünde 3 yıl süren gizli görüşmelere katılmıştı. Beyaz Saray'ın önerisiyle iki taraf arasındaki psikolojik ortamı oluşturuyordu. Başarılı oldu. Bu süreç sonrası Filistin lideri Arafat ile el sıkışan İsrail Başbakanı İzak Rabin, Nobel Barış Ödülü'nü almıştı.
 
......................
 
 
Sonra çeşitli ülkelerde iç çatışmaları önleyecek ya da giderecek psikolojik çözümler üretmek üzere bir dizi ülkede görev yaptı. Özellikle Makedonya ve Gürcistan'da ciddi katkıları oldu. Keşke Kürt boyutunun psikolojik sorunları için de Türkiye Vamık Volkan'dan yararlansa... Virginia Üniversitesi öğretim üyelerinden olan Vamık Volkan bir Atatürk tutkunudur. Atatürk'ün çocukluğundan başlayarak, O'nun, psikolojik boyutunu inceleyen tek yapıt O'nun ve çalışma arkadaşı Profesör Norman Itzkowitz'in imzasını taşımaktadır.
 
......................
 
 
Vamık Volkan, Kasım ayında Güney Afrika'da olacak. Nobel Barış Ödülü'nü kazanan, Anglikan Kilisesi Başpiskoposu, Desmond Tutu'nun başlattığı "yaraları sarma hareketinin" 10. yıl toplantısında ilk konuşmayı yapacak. Burada "dramatik bir kesişme" var. Tutu, Nelson Mandela'nın sağ kolu. Ve... Mandela, Türkiye'nin verdiği Atatürk ödülünü kabul etmemişti. Yanlış yapmıştı. Mazlum milletlerin bağımsızlık savaşlarında ilk meşaleyi yakan ve söke söke sonuç alan, Güney Afrika dahil sömürgelerin kurtuluşlarını tetikleyen Atatürk'e karşı bu yaptığı haksızlıktı, vefasızlıktı. Belki de Atatürk'ü -yeterince- anlatamamakta bizim de suçumuz var.
 
Ama... Atatürk'ün ilkelerini emanet ettiği nesilden Vamık Volkan'lar tesellimiz...
 
Prof. Vamık Volkan bana yazdığı mektupta şöyle mesajlar veriyor:
 
 
                                                "Ödülü, Mandela'nın kabul etmemesi içimde derin üzüntü yaratmıştı. Buna karşılık bir Türk'ün, Mandela'nın sağ kolu Tutu'ya şeref veren bir toplantıda, açılışı izleyen ilk konuşmayı yapmasının anlamını ifade edeceğim orada. Konuşmamda Nelson Mandela ile Atatürk'ü karşılaştıracağım. Atatürk'ün yarattığı Türk kimliğini korumak için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Birçok ülkede verdiğim konferanslarda bu kimliğin ne olduğunu göstermeye çalışıyorum".
 
.........................
 
 
Ne mutlu ki Vamık Volkan'larımız var... Ve bir not: "Atatürkçüler de Nobel'e aday gösteriliyor..."
 
..........................
 
  
29 Ekim "Cumhuriyet Bayramı"nızı kutluyor, Yüce Atatürk'ü sevgi ve saygıyla anıyorum.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved.
 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Ö–zler AYKAN
Last modified on: Apr 20, 2016