Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Büyük ödül Volkan'ın!
 
 
 
Haber merkezi
 
 
 
 
Büyük ödül Volkan'ın

 
ABD'de yaşayan ünlü psikanalist Prof. Dr. Vamık Volkan, psikiyatri alanında dünyanın en prestijli ödülü sayılan
'Sigmund Freud Ödülü' ile 'En İyi Eğitmen Ödülü'nü almaya hak kazandı.
Kıbrıslı Türk Volkan, 'Sigmund Freud Ödülü'nü 20 Nisan'da Viyana'da,
'En İyi Eğitmen Ödülü'nü de, 1 Mayıs'ta New York'ta düzenlenecek törenlerle alacak.
 
 
  

Sigmund Freud Ödülü, merkezi Viyana'da bulunan World Council For Psychotherapy (Dünya Psikoterapi Konseyi) tarafından, psikoterapiye dünya çapında olağanüstü katkılarından dolayı seçilen bir kişiye verilirken, En İyi Eğitmen Ödülü her yıl, 'The American College of Psychoanalysts (Amerikan Psikanaliz Okulu) tarafından, en iyi psikanalitik eğitimi yapan kişiye veriliyor. Prof. Dr. Volkan, 400'e yakın üyesi olan The American College of Psychoanalysts'e 15 yıl önce davet edilmiş ve üye olarak seçilmişti. Kendi alanında isim yapmış psikanalistler bu kuruluşa davet edilerek üye yapılıyor. Bir fahri kuruluş olan The American College of Psychoanalysts her yıl, bu alanda en iyi eğitimi yapan kişiyi seçerek ödüllendiriyor.

 
Dışişleri'yle ortak proje...
 
  
Dünyanın en önemli psikanalistlerinden olan Volkan, 1956'da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten bir yıl sonra ABD'ye gitti.
Ulusal, etnik ve dinsel nedenli düşmanlıkları inceleyen ilk uluslararası araştırma kurumunun kurucularından olan Volkan,
Virginia Üniversitesi'ne bağlı Düşünce ve İnsan Etkileşimi Merkezi'nde çalıştı.
Türkiye'yle ilgili birçok araştırmaya da imza atan Volkan'ın çalışmalarını Emekli Büyükelçi Gündüz Aktan anlattı: 
 
  
 
"1989 yılında Düşünce ve İnsan Etkileşimi Merkezi ile Dışişleri Bakanlığı iki proje başlattı. Bu projelerde Vamık Volkan ile çalıştık. Projelerden biri terörizmdi diğeri ise Batı Avrupa'da yeni ırkçılık konusundaydı.
 
Daha sonra 2000 yılının başında uygulanan Türk-Yunan ilişkileri programının başkanlığını da kendisi yaptı. Program kapsamında Kıbrıs'taki Rumlar ve Kıbrıslı Türkler yan yana geldik. Psikolojik bir programdı. Program, iki tarafı yakınlaştırmaya çalışmak, sorunlarıyla yüzleştirmek amacı taşıyordu.

2002'de de Türk-Ermeni Barışma Komitesi'ne üye oldu. Psikanaliz konusunda dünyanın sayılı bilim adamlarındandır." Aktan, Volkan'ın Viyana'da 'Freud 2000' konferansı verdiğini de vurgulayarak, "Türkiye ile ilgili Abdullah Öcalan'ın psikolojik profilini yazmıştır. 'Ölümsüz Atatürk', kitabında Atatürk'ün psikanalizini yaptı. Uluslararası bir kurum olan 'Dünya Siyaset Psikolojisi'nin de kurucuları arasındadır ve ilk başkanıdır. Burada klinik psikolojiden toplumun psikanalizine geçti. Bu konuda en önemli kitabı, biz ve onlar kavramının geliştirildiği 'Düşman ve Dost Edinme İhtiyacı'. Ayrıca Arap, Filistin ve İsraillilerle çalışmalar yaptı, Gürcistan'da da çalıştı. Eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, Atlanta merkezinde danışmanlık yaptı" dedi.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved.
 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Ö–zler AYKAN
Last modified on: Apr 20, 2016