Vamık D. Volkan, M.D., DLFAPA, FACPsa.

 
 
 
 
 
 
 
Prof. Dr. Vamık Volkan: Kıbrıs Türkleri "Gavur" ilan edildi! 
 
 
 
Dünyaca ünlü politik psikoloji uzmanı Prof. Dr. Vamık Volkan,
Türkiye’deki çok yüksek seviyede bir siyaset adamının kendisine,
“Kıbrıslı Türkler tembel…Dini inançları olmadığı için Kuzey Kıbrıs’a daha çok imamın gitmesi gerekiyor” dediğini iddia etti.
 
 
 
  
Volkan, 2008 yılında “Ermeni açılımı” öncesi Cumhurbaşkanı Gül, 2009’da da “Kürt açılımı” öncesi de İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la görüştüğü için tüm dikkatler bu iki isme yöneldi.Bu korkunç iddia, Vamık Volkan ve Gazeteci Nuriye Atabey’in ortak imzasıyla yayınlanan ve Volkan’ın çeşitli zamanlarda verdiği röportajların derlendiği “Osmanlı’nın Yasından Atatürk’ün Türkiye’sine” isimli kitapta yer aldı.
 
Kendisi de Kıbrıslı bir Türk olan Prof. Dr. Vamık Volkan, “Kafesteki Kuş veya KKTC” başlığı altında yaptığı değerlendirmenin bir yerinde, şu tespitte bulundu: “Bugün Kuzey Kıbrıs’ta, ‘Türk, Kıbrıslı Türk, Türkiye Türkü, dışarıdan gelen Türk, Kıbrıslı, Avrupalı ve hiçbir şey’ başlıkları altında kimlikler ve bunlar arasında büyük çatışmalar var. Yakında Türkiye’den gelmekte olan etkilerle ‘dinci ve dinci olmayan’ kimlik problemi de bu karmaşıklığa eklenecek.”
 
Prof. Volkan, röportajın ilerleyen bölümlerinde ise o şunları anlattı: “Türkiye hükümetinde ve medyasında bazıları, Kıbrıslı Türkleri, Türkiye’den para bekleyen sömürgeciler olarak algılamaya başladı ve bu gibi fikirlerini açıkça söyler hale geldi. Aynı zamanda yabancı diplomatlar, ‘Kıbrıs, Türkiye’nin derisine batan bir iğne oldu’ diye söz ediyorlar. Daha üzücü şey Türkiye’de konuştuğum çok yüksek seviyedeki bir siyaset adamı bana, Kıbrıslı Türklerin ‘tembel’ olduklarını, dini inançları olmadığı için Kuzey Kıbrıs’a daha çok imamın gitmesi gerektiğini söyledi. Onunla mantıki bir konuşma yapma imkânım yoktu. Nerelere gelmişiz? İçim yandı.”
 
 
 
Gül mü, Atalay mı? Prof. Dr. Vamık Volkan’ın, “çok yüksek seviyedeki bir siyaset adamı” ifadesi,
gözlerin Cumhurbaşkanı Gül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a çevrilmesine yol açtı.
Zira Volkan, son iki yılda, sadece bu iki isimle bir araya geldi.
Gül-Volkan görüşmesi 13 Ağustos 2008’de, “Ermeni açılımı” öncesi Gül’ün daveti üzerine Çankaya Köşkü’nde gerçekleşti.
45 dakika olması planlanan görüşme tam 5 saat sürdü.
Volkan görüşmeden sonra Gül’le, “Kürt, Ermeni ve Kıbrıs meselelerini” görüştüklerini açıkladı,
Türkiye’nin bu konularda sürekli “savunmada” kalmasını eleştirdi.
 
 
 
Kitapta, Gül’le yaptığı bu görüşmeye de değinen Prof. Dr. Volkan, “Rumlarla yapılmakta olan görüşmelerde çok dikkatli olmamız gerekiyor. İleride Kıbrıslı Türklerin tekrar bir ‘azınlık’ olmalarından ve ezilmelerinden çok korkuyorum. Türkiye’de medyanın Kıbrıs’taki kimlik sorununa yardım edecek şekilde bir girişimde bulunmaması ve gelişmekte olan Kıbrıslı Türk-Rum görüşmelerine daha yakından bakıp, tehlikeli yönleri halka duyurmaması beni üzüyor” dedi.
 
 
 
Prof. Vamık Volkan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la ise geçtiğimiz yaz aylarında “Kürt açılımı” vesilesiyle görüştü.
Polis Akademisi’nde yapılan “Kürt Çalıştayı”na davet edilen Volkan, aynı gün Bakan Atalay’la da makamında uzun bir görüşme yaptı.
Görüşmede tamamen “Kürt sorununa çözüm önerileri” ele alındı.
 
 
 
69 Bin Euro’ya Tarihimizi Değiştirdik!
 
 
“Osmanlı’nın Yasından Atatürk’ün Türkiye’sine” isimli kitapta, Prof. Volkan’ın içini en çok yakan konulardan birisinin, hem Türkiye, hem Kıbrıs açısından “tarihi unutma ve unutturma çabaları” olduğu görülüyor.Bu amaçla çalışan Sivil Toplum Örgütlerini eleştiren Prof. Volkan, “Bizim yaptığımız çalışmalar, bu NGO (STÖ)’ların düşündüklerinin tam aksini söylüyor” dedikten sonra şu tespitlerde bulunuyor: “Tarihini bilirsen, kim olduğunu bilirsin, o zaman devamlılığın olur ve güvenin artar. Okuduğum bir haberi hatırlıyorum. Kıbrıs’taki son seçimlerden önceki hükümete Kuzey Kıbrıs okullarında okutulan tarih kitaplarını değiştirmeleri için 69 bin Euro verilmiş. Gerçekte bazı okul kitapları değiştirildi ve Kıbrıslı Türklerin başına gelenler silindi. Bu arada Rum tarafı tarih kitaplarını değiştirmeyi reddetmiş.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                 

 

          
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Copyright © Vamık D. Volkan and Özler Aykan 2007.
 
All rights reserved.
 
 
 
Policies & Info / Accessibility / Sitemap / RSS / JSON
 Webmaster: Oa Publishing Co. 
Editor: Ö–zler AYKAN
Last modified on: Apr 20, 2016